اجتماعی

ارتباط عجیب سر دردهای میگرنی با این بیماری مزمن

بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان در طول هر سال حداقل یک بار دچار حمله میگرنی می‌شوند. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که میگرن به طور بالقوه می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌ها و عوارض دیگر، از جمله سکته، بیماری قلبی، صرع، مشکلات خواب و اضطراب و افسردگی را افزایش دهد. میگرن همچنین با برخی از بیماری‌های گوارشی، از جمله سندروم روده تحریک پذیر IBS مرتبط است.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، اخیرا نیز محققان کالج پزشکی دانشگاه ملی سئول در کره جنوبی اعلام کرده‌اند که ممکن است ارتباطی بین میگرن و افزایش خطر ابتلا به بیماری التهاب روده IBD وجود داشته باشد، که یک اصطلاح کلی است که شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو می‌شود. این مطالعه اخیرا در مجله «ساینتیفیک ریپورتز تراستد سورس» (Scientific ReportsTrusted Source) منتشر شده است (بیماری‌های التهابی روده یا (IBD) به گروهی از بیماری‌ها گفته می‌شود که سبب التهاب جدار روده بزرگ و روده باریک می‌شوند. شایع‌ترین این بیماری‌ها عبارت‌اند از: بیماری کولیت زخمی و بیماری کرون. این دو بیماری از جهاتی دارای شباهت‌هایی هستند).

دکتر بروکس دی. کش، پروفسور و رئیس بخش گوارش، کبد و تغذیه در «دانشگاه سلامت» هیوستون در تگزاس (UTHealth)، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: دادههای این گزارش از گزارش‌های قبلی در مورد ارتباط بین سردردهای میگرنی و افزایش خطر بیماری التهابی روده پشتیبانی می‌کند ( میگرن اختلالی است که ابتدا به صورت سردرد بروز می‌کند. از ویژگی‌های آن سردردهای ملایم، متوسط یا شدید است و غالبا با بروز درد در چشم و علائمی در دستگاه عصبی خودگردان همراه است).

دکتر رودولف بدفورد، متخصص گوارش دارای گواهی هیئت مدیره در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در کالیفرنیا، که او نیز در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: نتایج این تحقیق تعجب آور نیست. با بیماری التهابی روده ما برخی از تظاهرات خارج روده‌ای از جمله موارد مربوط به چشم یا یافتههای چشمی را مشاهده می‌کنیم که ممکن است ماهیت نوروژنیک داشته باشند (یکی از علائم سردردهای میگرنی درد در چشم است)، بنابراین یافتههای این تحقیق اخیر تعجب‌آور نبود.

برای مطالعه فعلی، محققان دادههای بیش از ۱۰ میلیون نفر که آن را از طریق «سیستم مراقبت‌های بهداشتی سراسری برای شهروندان کره جنوبی» به دست آورده بودند، تجزیه و تحلیل کردند. حدود ۳ درصد از جمعیت مورد مطالعه مبتلا به بیماری التهابی روده بودند.

از طریق این دادهها، دانشمندان دریافتند که بروز بیماری التهاب روده در افرادی که میگرن داشتند در مقایسه با افرادی که این بیماری را نداشتند به طور قابل توجهی بیشتر بود.

دانشمندان همچنین دادهها را از طریق زیرگروههای بیماری کرون و کولیت اولسراتیو بررسی کردند. افراد مبتلا به میگرن در هر دو زیر گروه در مقایسه با افراد بدون میگرن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به هر یک از این بیماری‌ها قرار داشتند.دکتر بدفورد گفت که شناسایی مسائل بالقوه سلامتی که ممکن است باعث ایجاد التهاب روده شود، مهم است، زیرا یک پزشک اگر بداند چه چیزی ممکن است با آن مرتبط باشد احتمال دارد بتواند علائم این بیماری را کاهش دهد.

۴۷۲۳۶

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا