علمی

اقدامات یاسمین مقبلی در فضا خبرساز شد!/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فضانوردان ناسا، لورال اوهارا و یاسمین مقبلی برای مطالعه «CIPHER» با هم همکاری کردند. مقبلی استفاده از دستگاه اولتراسوند را با حمایت پزشکان زمینی آموخت و قفسه سینه اوهارا را اسکن کرد تا خطرات قلبی عروقی در ریزگرانش را ارزیابی کند.

«CIPHER» متشکل از ۱۴ بخش است که طیف وسیعی از شرایط روانی و فیزیولوژیکی را که فضانوردان ممکن است در طول ماموریت‌های فضایی طولانی مدت تجربه کنند، بررسی می‌کند. این دو فضانورد زن همچنین به نوبت محموله‌ها را باز کرده و زباله‌ها را در کشتی تأمین‌کننده «Cygnus» شرکت «Northrop Grumman» بارگیری کردند.

در این میان آندریاس موگنسن از ESA (آژانس فضایی اروپا) برای آزمایش «Earthshine» دوربین دیجیتالی را در گنبد نصب کرد و از ماه عکس گرفت تا از نور خورشید منعکس شده از زمین عکس بگیرد. مهندس پرواز ساتوشی فوروکاوا عملکرد دوربین یک ربات را بررسی کرد که می‌تواند از راه دور یا مستقل در داخل ماژول آزمایشگاهی کیبو کار کند.

گزارش ناسا از فعالیت یاسمین مقبلی در فضا/ عکس

اوهارا و موگنسن قصد داشتند در این ماه یک پیاده‌روی فضایی برای جمع‌آوری نمونه‌ها و بررسی احتمال وجود میکروب‌ها در خارج از آزمایشگاه مداری انجام دهند. با این حال، مدیران مأموریت تصمیم گرفته‌اند که این راهپیمایی فضایی را به تعویق بیاندازند.

در این میان، دو راهپیمایی فضایی دیگر هنوز در برنامه ماه اکتبر هستند. دو فضانورد از «Roscosmos» برای یک پیاده‌روی فضایی که برای ۲۵ اکتبر برنامه‌ریزی شده‌است، آماده می‌شوند.

در راهپیمایی فضایی بعدی ناسا، مقبلی و اوهارا در ساعت 8:05 صبح روز 30 اکتبر، لباس‌های فضایی خود را روی باتری می‌گذارند که به معنای آغاز اولین سفر مشترک آنهاست. این دو نفر حدود شش و نیم ساعت را صرف برداشتن تجهیزات الکترونیکی در خارج از ایستگاه خواهند کرد.

منبع: NASA

  • بیشتر بخوانید:

  • با این همه ستاره‌ چرا فضا تاریک است؟

  • کریستال‌های شناور در آسمان/ کشف شگفت‌انگیز جیمز وب در یک سیاره فراخورشیدی

227227

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا