اقتصادی

خبر مهم رییس اتاق ایران از اف‌ای‌تی‌اف/ تولید ناخالص داخلی ایران ۴٠ درصد عربستان است

زهرا علی‌اکبری-رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در سال میلادی گذشته حجم تولید ناخالص داخلی ایران حدود چهل درصد تولید ناخالص داخلی عربستان و ترکیه بوده که این امر اهمیت نکات اقتصادی به سیاست‌ها را نشان می‌دهد.

او که در اجلاس هیات نمایندگان اتاق بازرگانی سراسر کشور در مشهد سخن می‌گفت، اضافه کرد: ما در سال ٢٠٢٢ حدود ٣٨٩ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی داشتیم در حالی که این ارقام برای عربستان و ترکیه به به ١١٠٠ و ٩٠۶ میلیارد دلار می‌رسد .

وی گفت:همه‌ی بررسی‌ها نشان می‌دهد راه نجات ایران افزایش تولید رقابت پذیر است اما می بینید که این هدف در سیاست‌ها گم شده است.

وی با اشاره به اینکه اهمیت کسری بودجه دولت از سوی اعضای اتاق درک می‌شود ، گفت: برای تحقق این هدف دولت لازم است به اجرای سیاست تنش زدایی سرعت بخشیده و با افزایش درآمدهای نفتی، عایدات را در بخش تولید رقابت پذیر سرمایه‌گذاری کند.

خبر مهم درباره اف‌ای‌تی‌اف

وی گفت: ما اخبار غیررسمی درباره پذیرفته شدن اف‌ای‌تی‌اف شنیده‌ایم ، همزمان امکان مذاکرات جدی‌تر در اقتصاد وجود دارد اما باز هم سیاستگذاران سعی می‌کنند محدودیت‌های واقعی بر سر راه فعالیت‌های اقتصادی ایجاد کنند که نسبت به آن هشدار می‌دهم.

خبر مهم رییس اتاق ایران از عف‌ای‌تی‌اف/ تولید ناخالص داخلی ایران ۴٠ درصد عربستان است

حمله به نهادهای بازارساز

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر به اسم کنترل تورم شامل حمله به نهادهای بازارساز هستیم، گفت: تعطیلی بپرس کالا و بورس و خروج کالاها از بورس کالا متضمن کاهش تورم نیست.تورم در شرایطی کنترل می‌شود که ماشین تولید تورم خاموش شود.

سلاح ورزی اضافه کرد: در حقیقت با حذف ساختار بورس شاهد بازگشت نظام قیمت دستوری هستیم که در میان مدت انگیزه تولید را از میان می برد.

وی به تدوین چراغ خاموش بودجه ١۴٠٣ اشاره کرد و گفت: در تدوین بودجه سال آینده هیچ نظری از بخش خصوصی اخذ نشده است.

وی تاکیدکرد: در نهایت بگویم اگر تحریم های ظالمانه به فروپاشی اقتصاد ایران منجر نشد؛ این دست اقدامات اقتصاد را زمین گیر خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: واکنش رییس اتاق ایران به قیمت‌گذاری دستوری/ این‌گونه معاش خانوار حال و روز بهتری داشت

٢٢٣٢٢٣

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا