رپورتاژ

دستگیره کابینت

یکی از اصلی‌ترین تجهیزاتی که در آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و به ساماندهی لوازم کمک می‌کند کابیت‌ها هستند. این تجهیزات علاوه بر نظم‌دهی در دکوراسیون و زیبایی آشپزخانه نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. دستگیره‌ها یکی از اجزای اصلی درکابینت به شمار می‌روند که نقش مهم در زیبایی آن‌ها هم دارند. به طوری که استفاده از دستگیره‌های نامناسب می‌تواند به کلی چهره‌ی آشپزخانه را مخدوش کند. در این مطلب از سارال شیمی مطالب مفیدی پیرامون دستگیره‌ کابینت خواهیم گفت، با ما همراه بمانید.

کابینت‌های بدون دستگیره بهترند یا با دستگیره؟

 

کابینت‌های بدون دستگیره از انواع مدرن و جدیدتر کابینت به حساب می‌آیند. برخی از افراد در زمان انتخاب بین این دو مدل از کابینت‌ها مردد می‌شوند. برای انتخاب هر یک از این دو نوع نیز باید در ابتدا سبک دکوراسیون خانه و آشپزخانه‌ی خود را در نظر بگیرید. سپس متناسب با سلیقه‌ی خود نوع مناسب آن را انتخاب کنید. کابینت‌های بدون دستگیره از طریق مگنت‌هایی بسته می‌شوند. بنابراین برای باز و بسته شدن آن‌ها تنها یک فشار کوچک کافی است.

حتما بخوانید : قیمت چسب 123 + خرید عمده از کارخانه

دستگیره کابینت از چه موادی ساخته می‌شود؟

به تناسب تنوع بالای جنس خود کابینت‌ها دستگیره‌های آن‌ها نیز از متریال‌های مختلفی ساخته می‌شوند. برخی از دستگیره‌های کابینت‌ها از جنس فلزاتی نظیر برنج- استیل یا برنز هستند. در بعضی دیگر از کابینت‌ها از چوب برای ساخت دستگیره استفاده می‌شود به ویژه اگر خود کابینت نیز چوبی باشد. همچنین متریال‌هایی نظیر:

  • شیشه
  • سرامیک
  • پلاستیک

نیز از مواد رایج در ساخت دستگیره برای کابینت می‌باشند. بنابراین قدرت انتخاب زیادی در زمان خرید و سفارش دستگیره‌های کابینت وجود دارد.

حتما بخوانید : قیمت چسب زه و هرآنچه باید بدانید.

دستگیره‌ها در واقع زیر مجموعه‌ای از خود کابینت به شمار می‌روند. پس بهتر است با توجه به سبک کابینت و مترال آن دستگیره انتخاب کرد. در ادامه به چند سبک مختلف از کابینت‌ها و دستگیره‌ی مناسب آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1- کابینت‌های کلاسیک:

کابینت‌های کلاسیک اغلب دارای نقش و نگارهای زیادی هستند و تزئینات زیادی دارند. به همین خاطر اغلب باید از دستگیره کابینت پرکار و زینتی در آن‌ها استفاده نمود. دستگیره‌های پتینه شده یا آویزدار از انواع مناسب این سبک کابینت هستند.

2- کابینت‌های مدرن:

سبک طراحی مدرن بیشتر طرفدار سادگی است. به همین خاطر برخی از کابینت‌های مدرن از نوع مگنتی و بدون دستگیره هستند. اگر مایل به استفاده از دستگیره در این نوع کابینت‌ها هستنید مدل‌های کشیده انتخاب بهتری است. زیرا با خطوط بین کابینت که از شاخصه‌های اصلی طراحی مدرن است تناسب بیشتری خواهد داشت. جنس استیل نیز تناسب بیشتری بین دستگیره و کابینت در سبک طراحی مدرن ایجاد می‌کند.

3- کابینت‌های نیمه کلاسیک نیمه مدرن:

اگر کابینت‌های کار شده در آشپزخانه بین سبک کلاسیک و مدرن باشد دستگیره‌های مدل‌دار کم کار انتخاب بهتری است. دستگیره‌های توکار نیز در این سبک از کابینت نمایی زیبایی را ایجاد می‌کند.

تناسب سایز کابینت با دستگیره‌ی آن:

یکی از موارد مهمی که در انتخاب دستگیره کابینت باید مورد توجه قرار گیرد اندازه‌ی کابینت است. در واقع اگر کابینت‌ها عریض‌تر و بلندتر هستند استفاده از دستگیره‌های بزرگ‌تر مناسب‌تر می‌باشد. اما در کابینت‌های کوچک نباید از دستگیره‌های بزرگ استفاده نمود. همچنین در کابینت‌های بزرگ به کارگیری دو دستگیره نیز می‌تواند یک گزینه خوب باشد. چرا که وزن کابینت بین دو دستگیره تقسیم شده و عمر مفید آن افزایش پیدا می‌کند. دستگیره‌های تک پیچ یا دو پیچ‌های کوچک نیز برای کابینت‌های ظریف‌تر مناسب هستند. توجه به این نکات تناسب به اجزای مختلف کابینت را بالا برده و در زیبایی بصری آن موثر است.

دستگیره‌های کابینت و نقش آن‌ها در بزرگ‌نمایی آشپزخانه:

یکی از بخش‌های مهم در آشپزخانه که اگر به درستی انتخاب شود باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضا می‌شود دستگیره کابینت است. در واقع فرم و خطوط به کار رفته در طراحی آن‌ها با ایجاد خطای دید در بیننده موجب بزرگتر‌ نشان دادن آشپزخانه خواهد شد. به عنوان مثال استفاده از دستگیره‌های افقی در آشپزخانه‌هایی که عرض کمی دارند محیط را عریض‌تر نشان می‌دهد. در آشپزخانه‌هایی که سقف کوتاه است استفاده از دستگیره‌های عمودی باعث می‌شوند سقف بالاتر به نظر آید. در آشپزخانه‌های کوچک نیز بهتر است از دستگیره‌های دوتایی و یک شکل کنار هم استفاده شود. با این کار فضای آشپزخانه بزرگ‌تر از آنچه واقعا هست دیده می‌شود.

دستگیره‌های خاص برای کابینت:

برخی از انواع دستگیره‌ها دارای طرح‌های فانتزی و خاصی هستند. شما می‌توانید از انواع فانتزی و خاص دستگیره کابینت نیز در آشپزخانه استفاده کنید. به شرط آن که با سبک دکوراسین آشپزخانه تناسب کافی داشته باشد. سبک کابینت از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب دستگیره محسوب می‌شود. به عنوان مثال دستگیره‌های چند رنگ یا خال خالی با سبک کلاسیک کابینت هماهنگ نیست.

تناسب رنگی بین کابینت و دستگیره‌ی آن:

یکی از فاکتورهای مهم در زمان انتخاب و خرید دستگیره‌ها وجود تناسب رنگی با کابینت است. بهتر است از رنگ‌هایی که مکمل رنگ کابینت‌ها محسوب می‌شوند در دستگیره‌ها استفاده نماید. بنابراین به غیر از تناسب جنس به هماهنگی رنگی که انتخاب می‌کنید با کابینت آشپزخانه نیز توجه کنید.

قیمت دستگیره برای کابینت چقدر است؟

همانطور که اشاره کردیم تنوع بسیار بالایی در متریال و طرح دستگیره کابینت وجود دارد. این موارد به طور مستقیم روی قیمت دستگیره موثر خواهد بود. در بین دستگیره‌های فلزی برنز به نسب قیمت بالاتری دارد. همچنین در بین طرح‌های مختلف اغلب دستگیره‌های بلند گران قیمت‌تر هستند. چرا که در ساخت آن‌ها از متریال بیشتری باید استفاده شود. برند سازنده‌ی دستگیره‌‌ی مناسب کابینت نیز از دیگر مولفه‌های موثر در قیمت آن‌ها هستند. برخی از برندها قیمت مقرون به صرفه‌تری دارند و برخی دیگر نیز گران قیمت هستند. در زمان خرید دستگیره برای کابینت فاکتور کیفیت باید نسبت به قیمت آن در اولویت باشد. زیرا خرابی و آسیب در دستگیره‌ها کل نمای کابینت و آشپزخانه را در هم می‌ریزد.

سخن آخر:

یکی از مراحل مهم در دکوراسیون آشپزخانه کابینت و دستگیره‌ای است که برای آن به کار می‌برید. دستگیره کابینت تنوع بسیار زیادی به لحاظ جنس و رنگ و سایز دارد. به همین خاطر حق انتخاب بسیار زیادی در زمان خرید این محصول وجود دارد. این موضوع کار انتخاب دستگیره برای کابینت را کمی سخت می‌کند. اما پیشنهاد می‌شود تا هماهنگی با دیگر بخش‌های آشپزخانه و راحتی کاربرد را در اولویت قرار دهید. با این کار می‌توانید یک دستگیره مناسب انتخاب کرده و خرید خوبی را رقم بزنید.

منبع : سارال شیمی

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا