رپورتاژ

راه هایی برای رشد سریع و قوی شدن موهای شما

برخی از روش‌ها برای کمک به رشد سریع‌تر و قوی‌تر موهای شما ممکن است شامل مکمل‌ها، تغییرات رژیم غذایی و پمادهای موضعی باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی تنظیم رشد مو توسط بدن مورد نیاز است.

واقعا موها چقدر سریع رشد می کنند؟

شما با تمام فولیکول های مویی که تا به حال خواهید داشت به دنیا می آیید. سر شما به تنهایی حدود 100000 فولیکول دارد. با بالا رفتن سن، برخی از فولیکول‌ها تولید مو را متوقف می‌کنند که همین امر باعث طاسی یا نازک شدن مو می‌شود.

در مجموع، چرخه رشد برای هر موی سر شما می تواند 2 تا 6 سال طول بکشد.

سرعت رشد مو به عواملی مانند سن، نوع مو، سلامت کلی و شرایط پزشکی خاص بستگی دارد. در ادامه بخوانید تا درباره علم پشت سر رشد مو و نحوه استفاده از این دانش برای موهای سالم تر بدانید.

مراحل رشد مو

مو در سه مرحله رشد می کند و هر تار مو از جدول زمانی خاص خود پیروی می کند:

 1. آناژن. مرحله رشد فعال مو 3 تا 10 سال طول می کشد.
 2. کاتاژن. مرحله گذار که در آن رشد مو متوقف می شود 2 تا 3 هفته طول می کشد.
 3. تلوژن. مرحله استراحت که در آن موها می ریزند 3 تا 4 ماه طول می کشد.

در هر زمان، پوست سر متوسط دارای 90 درصد منبع مطمئن فولیکول های مو در فاز آناژن، حدود 1 درصد در فاز کاتاژن و حدود 9 درصد در فاز تلوژن است. گروه آخر تقریباً 100 تا 150 تار مو را تشکیل می دهد که هر روز می ریزد.

آیا می توانید فاز آناژن را برای رشد مو افزایش دهید؟

اینکه فاز آناژن چقدر طول می کشد بستگی به طول موهای شما دارد و اینکه آیا سلول های پایه فولیکول شما به تکثیر ادامه می دهند و به سلول های مو تبدیل می شوند.

مو رشد می کند زیرا سلول های ماتریکس با رسیدن به فولیکول فوقانی، بخشی از ساختار خود را می ریزند. ساختار ریخته شده با کراتین ترکیب می شود تا رشته های مو را تشکیل دهد که از سطح پوست شما خارج می شود.

محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چه چیزی بدن ما را تحریک می کند تا فاز آناژن را تغییر دهد، و مطالعات بیشتری لازم است تا مشخص شود که چه کاری می توان برای تقویت رشد مو انجام داد.

با این حال، مراحلی وجود دارد که می توانید انجام دهید که ممکن است موهای سالم را در مرحله آناژن تقویت کند.

چگونه موهای خود را قوی تر کنیم

مو از کراتین و سلول های مرده پوست تشکیل شده است.

در حالی که هیچ راهی مستقیم برای رشد سریع موهای شما در طول شب وجود ندارد، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت و بلندی موهای خود انجام دهید.

 1. با ویتامین ها و مواد مغذی همراه باشید

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها ویتامین‌ها یا مکمل‌ها را برای رشد مو تبلیغ می‌کنند، اما همیشه مستقیماً روی طول مو تأثیر نمی‌گذارند. بدن شما برای رشد موهایتان به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین دریافت کالری بسیار کم و برخی مواد مغذی می تواند روی آن تاثیر بگذارد.

به طور کلی، بهتر است ویتامین ها و مواد مغذی خود را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. با این حال، ممکن است به دنبال مصرف برخی مکمل‌ها نیز باشید – به خصوص اگر کمبود دارید.

 1. روغن های ضروری/روغن های حامل را اعمال کنید

چند قطره روغن درخت چای، رزماری یا لیموترش را در شامپو خود بریزید یا آن را با روغن جوجوبا رقیق کنید.

در یک بررسی منبع معتبر، محققان دریافتند که این سه روغن می توانند سلامت پوست سر را بهبود بخشند. با این حال، مطالعات زیادی وجود ندارد که ثابت کند هر روغن ضروری باعث رشد سریع موهای شما می شود.

بررسی منبع مورد اعتماد دیگری نشان داد که روغن‌های ضروری زیر ممکن است برای درمان ریزش مو مفید باشند:

 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • آویشن
 • نعناع تند
 • عصاره سیر

از مالیدن روغن های ضروری به طور مستقیم روی پوست خود اجتناب کنید. در عوض، آنها را در روغن حامل رقیق کنید.

در حالی که تحقیقات نشان می دهد مزایای سلامتی وجود دارد، FDA بر خلوص یا کیفیت روغن های ضروری نظارت یا تنظیم نمی کند. مهم است که قبل از شروع استفاده از روغن های ضروری با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید و مطمئن شوید که کیفیت محصولات یک برند را بررسی کنید. همیشه قبل از امتحان یک اسانس جدید یک پچ تست انجام دهید.

به عنوان مثال، چند قطره اسانس را به 1 اونس (29.6 میلی لیتر) روغن حامل اضافه کنید. برخی از روغن های حامل منبع مورد اعتماد حتی ممکن است به مرطوب کردن موهای شما کمک کنند:

 • نارگیل
 • آفتابگردان
 • معدنی
 • کرچک
 1. پمادهای موضعی را امتحان کنید

پمادهای موضعی به طور کلی برای افرادی که دچار ریزش مو هستند توصیه می شود و ممکن است به رشد موهای شما کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که محصولات زیر باعث رشد مو شده و به درمان آلوپسی یا ریزش مو کمک می کند:

ملاتونین موضعی طبق یک بررسی ممکن است ریزش مو را کاهش دهد و چرخه رشد آناژن را افزایش دهد.

ماینوکسیدیل موضعی 5 درصد (روگین). در صورت استفاده روزانه به مدت 3 تا 6 ماه ریزش مو را کند می کند.

تجویزی فیناستراید (پروپسیا) موضعی. طبق یک بررسی اولیه منبع مطمئن، این ممکن است باعث رشد مو و کاهش میزان ریزش مو در آلوپسی آندروژنتیک، که به عنوان طاسی با الگوی مردانه نیز شناخته می‌شود، شود.

 1. مکمل های کراتین مصرف کنید

ریزش مو یک علامت رایج کمبود پروتئین است، بنابراین مصرف مکمل‌های پروتئینی – از جمله کراتین – ممکن است سلامت مو را در افرادی که دچار کمبود هستند بهبود بخشد. علاوه بر این، اطلاعات زیادی در مورد اثرات پروتئین، کراتین و ویتامین ها بر سلامت موها وجود ندارد.

یک مطالعه لوله آزمایشی منبع مطمئن نشان داد که کراتین ممکن است ریزش مو را کاهش دهد، موهای آسیب دیده را درمان کند و قطر مو را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اینکه چگونه این ماده مغذی ممکن است از رشد مو حمایت کند، مورد نیاز است.

 1. از درمان موضعی پروتئین استفاده کنید

پروتئین به رشد موهای شما کمک می کند و از آن در برابر آسیب های شیمیایی و محیطی محافظت می کند. برخی از مطالعات منبع معتبر نشان داده اند که مصرف کم پروتئین می تواند با کاهش رشد مو مرتبط باشد.

به طور کلی، بهتر است به جای تکیه بر مکمل ها، پروتئین را از رژیم غذایی خود دریافت کنید. منابع خوب شامل برخی سبزیجات، آجیل، ماست و غذاهایی مانند گوشت بدون چربی و ماهی است.

اگر مرتباً موهایتان را حالت می دهید یا حرارت می دهید، استفاده از درمان پروتئینی ممکن است به محافظت از آن کمک کند. شما می توانید این محصولات را به صورت آنلاین خریداری کنید.

 1. فولیکول های خود را کافئین کنید

نشان داده شده است که کافئین باعث افزایش رشد مو می شود و زنان نسبت به اثرات فولیکول مو حساس تر هستند.

در حالی که مطالعات بیشتری در مورد کافئین به عنوان محرک رشد مو مورد نیاز است، تحقیقات اولیه نشان داده است که فرمول های موضعی ممکن است ریزش مو را کاهش دهند، به خصوص زمانی که با ماینوکسیدیل ترکیب شوند.

استفاده از محصولات مو با کافئین به عنوان یک ماده نیز ممکن است کمک کند.

چه چیزی می تواند روی رشد مو تاثیر بگذارد؟

عوامل زیادی می توانند روی رشد مو تأثیر بگذارند، از جمله:

 • ژنتیک یا سابقه خانوادگی ریزش مو
 • تغییرات هورمونی
 • عدم تغذیه کافی
 • برخی داروها از جمله شیمی درمانی
 • فشار
 • کاهش وزن اخیر 20 پوند (9 کیلوگرم) یا بیشتر
 • ضربه ای که به فولیکول ها آسیب می رساند
 • بیماری ها یا شرایط خاص

رشد مو در دوران بارداری و بعد از آن

زنان باردار ممکن است احساس کنند که موهایشان سریعتر رشد می کند. در همین حال، کسانی که به تازگی بچه دار شده اند ممکن است احساس کنند که موهایشان سریعتر از حد معمول ریزش می کند.

در دوران بارداری، هورمون استروژن باعث می شود که نسبت فولیکول های مو در مرحله رشد بیشتر باشد. پس از تولد نوزاد، فولیکول‌های مو به فاز تلوژن در حال استراحت بازمی‌گردند و به نظر می‌رسند که در حال ریزش مو هستید.

چه زمانی در مورد رشد مو به پزشک مراجعه کنیم

هر گونه نگرانی در مورد کاهش رشد مو، موهای بسیار آسیب دیده، یا هر تغییر قابل توجهی در موهای شما باید با پزشک بررسی شود. آنها می توانند کمبودهای احتمالی مواد مغذی را بررسی کنند و محصولات خاصی را توصیه کنند که ممکن است کمک کند.

اگر ریزش موی غیرقابل توضیح و/یا شدید را تجربه می کنید، بله شما باید با پزشک خود معاینه شوید، زیرا برخی از شرایط سلامتی می تواند باعث ریزش مو شود. در چنین مواردی، درمان علت زمینه ای ممکن است به معکوس کردن مشکلات ریزش مو کمک کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا