سیاسی

شرط یمن برای اسرائیل

«محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله و رئیس‌ هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن (مستقر در صنعاء) امشب (یکشنبه) به شبکه المسیره گفت که موضع یمن در قبال مردم غزه برآمده از اصول دینی و ملی و اخلاقی است.

او گفت که عملیات‌های نیروهای مسلح یمن تأثیر بزرگی بر اقتصاد اسرائیل گذاشته است و دولت صنعاء همزمان با کشورهای «فعال و مؤثر» در خصوص رفع محاصره از غزه و توقف حملات به این منطقه رایزنی می‌کند.

محمد عبدالسلام افزود: «هر اقدامی که نیروهای مسلح یمن انجام می‌دهند مربوط به رفع محاصره و توقف تجاوزات در غزه است و عملیات‌های ما فقط برای هدف قرار دادن کشتی‌های اسرائیلی و کشتی‌هایی که به مقصد بنادر این رژیم حرکت می‌کنند، است. پس تأکید می‌کنیم که دریای سرخ برای تمامی کشتی‌ها منطقه امنی است، به جز کشتی‌هایی که به نحوی به دشمن اسرائیلی مرتبط هستند».

رئیس‌ هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در ادامه گفت که یمن، اسرائیل را خطری برای دولت‌ها و ملت‌ها و تهدید واقعی برای وحدت امت اسلامی می‌داند و موضوع فلسطین قابل معامله نیست.

عبدالسلام تأکید کرد: «هر کسی که خواستار توقف عملیات‌های ماست باید محاصره غزه را از بین برده و غذا و دارو وارد غزه کند».

او همچنین از تصمیم شرکت حمل و نقل دریایی چینی برای توقف انتقال کالا برای اسرائیل تشکر کرد.

شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی OOCL امروز از توقف انتقال کالا به فلسطین اشغالی خبر داد و اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کشتی‌های این شرکت به سمت اسرائیل حرکت نخواهند کرد. پیش از آن چندین شرکت اروپایی نیز اعلام کرده بودند که انتقال کالا برای اسرائیل را از دریای سرخ متوقف کرده‌اند.

در هفته‌های اخیر به موازات تشدید حملات رژیم اسرائیل علیه غزه، ارتش یمن عرصه را بر کشتی‌های اسرائیلی که قصد عبور از تنگه باب‌المندب در دریای سرخ دارند را تنگ‌تر کرده و پیش از این هم با پهپاد و موشک، اراضی اشغالی فلسطین و به طور مشخص بندر ایلات را هدف قرار داده است.

۴۰ درصد تجارت بین‌المللی جهان از طریق این تنگه که بین یمن، در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره عربستان و قاره آفریقا می‌‌گذرد، انجام می‌شود.

در این راستا، روزنامه پولیتیکو، امروز (۲۶ آذر) در گزارشی مدعی شد که آمریکا و اسرائیل در حال بررسی پاسخ نظامی به نیروهای مسلح یمن در راستای آن‌چه «حمایت از دریانوردی در دریای سرخ» عنوان کرده‌اند، هستند.

این روزنامه به نقل از یک مقام دولتی آمریکا نوشت: «پنتاگون در روزهای اخیر ناوگروه تهاجمی "یواس‌اس دوایت آیزنهاور" را از خلیج فارس به خلیج عدن در مجاورت سواحل یمن منتقل کرده است تا از پاسخ نظامی احتمالی به حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌ها در دریای سرخ و باب‌المندب پشتیبانی کند».

این مقام آمریکایی همچنین گفت که ارتش این کشور طرح‌هایی را برای حمله به نیروهای مسلح یمن ارائه داده است.

طبق این گزارش، بررسی‌ها در وزارت دفاع آمریکا حول این بحث است که آیا حمله مورد نظر باید به طور مستقیم مواضع ارتش یمن را هدف قرار دهد؟ و این نگرانی در میان مقامات آمریکایی وجود دارد که چنین حمله‌ای موجب گسترده شدن دایره جنگ «با ایران و هم‌پیمانانش» در منطقه شود.

در این راستا شبکه عبری‌زبان «کان» گزارش داد که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه (فردا) به سرزمین اشغالی خواهد رفت تا در این سفر عملیات نظامی علیه «حوثی‌ها» را اعلام کند. نام این عملیات «نگهبان شکوفایی» خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا