فرهنگی و هنری

صدا و سیما چه خوب شده است!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در حالی که این روزها کاندیداهای اصول‌گرای ریاست‌جمهوری برای جلب نظر مردم مشاوران زن خود را در میزگردهای تبلیغاتی با خود همراه می‌کنند اما این کشور روزهایی را هم به خود دیده است که صدا و سیما مانع حضور مشاوران و همراهان ستادی کاندیداها در صورت خانم بودن‌شان می‌شد. نمونه‌ی بارز آن در دوران ریاست عزت‌الله ضرغامی بر سازمان صدا و سیما و در هنگامه‌ی رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دور نهم است؛ زمانی که مسئولان صدا و سیما از حضور الهه کولایی نماینده‌ی ستاد دکتر مصطفی معین در میزگرد خبری شبکه‌ی دوم جلوگیری کردند.

ماجرا از این قرار بود که شامگاه یک‌شنبه هشتم خرداماه ۱۳۸۴ بنا بود در میزگرد خبری شبکه‌ی دوم سیما نمایندگان کاندیداهای ریاست‌جمهوری حضور پیدا کنند، اما درست دقایقی پیش از آغاز برنامه مسئولان آن با خانم کولایی تماس گرفته و گفتند امکان حضور او نیست دلیلی هم که می‌آورند این بوده که چون نمایندگان کاندیدهای دیگر مرد هستند خواسته‌اند که در جمع مردانه‌شان یک زن حضور نیابد.

روزنامه‌ی اقبال فردای آن روز درباره‌ی جزئیات ماجرا این‌طور نوشت:

نمایندگان ستادهای سه کاندیدای ریاست‌جمهوری که شب گذشته [شامگاه یکشنبه ۸ خرداد ۱۳۸۴] در میزگرد خبری شبکه‌ی دوم سیمای جمهوری اسلامی حضور داشتند، از گفت‌وگو با الهه کولایی، نماینده‌ی ستاد مصطفی معین خودداری کردند و دلیل این اقدام خود را زن بودن وی عنوان کردند. شب گذشته در میزگرد خبری ساعت ۲۲ و ۳۰ از شبکه‌ی دوم سیمای جمهوری اسلامی از نمایندگان ستادهای محمود احمدی‌نژاد، علی لاریجانی و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی دعوت شده بود تا نظرات کاندیداهای مورد نظر خود را به بحث گذارند. از ستاد مصطفی معین، کاندیدای مورد حمایت جبهه‌ی مشارکت و سازمان مجاهدین و جمعی دیگر از گروههای سیاسی نیز قرار بود الهه کولایی که سخن‌گویی معین را به عهده دارد، در این میزگرد حاضر شود اما ساعتی پیش از آغاز این برنامه با مخالفت نمایندگان ستادهای کاندیداهای مذکور این دعوت پس گرفته شد. الهه کولایی به خبرنگار «اقبال» گفت: «حدود ساعت ۹ و ۳۰ شب که داشتم برای حضور در برنامه آماده می‌شدم، از صدا و سیما با من تماس گرفته شد و گفتند که نمایندگان مرد ستادهای دیگر تمایلی ندارند با یک زن وارد بحث شوند و با او بر سر یک میز بنشینند… فردی که به من زنگ زد گفت ان‌شاءالله در دیگر برنامههای انتخاباتی با حضور زنان، از شما هم دعوت می‌کنیم.» سخن‌گوی معین با ابراز تاسف از این حرکت نمایندگان ستادهای مختلف گفت: «معلوم نیست کاندیداهایی که نمایندگان ستادهای آنان حاضر نیستند دور یک میز با یک زن به بحث بنشینند چگونه می‌خواهند شعارهای خود در خصوص مشارکت زنان در عرصههای مختلف سیاسی و از جمله وزارت زیان را عملی کنند.» کولایی گفت: «با این اقدام، نه‌تنها نگرش منفی آقایان نسبت به مسائل زنان تایید شد بلکه فرصت حضور نماینده‌ای از ستاد دکتر معین از دست رفت.» وی توضیح داد: «از آن‌جا که حدود ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه‌ی شب به من زنگ زدند، امکان هماهنگی با ستاد دکتر معین برای حضور نماینده‌ی دیگری از این ستاد سلب شد.» کولایی افزود: «اگر قرار باشد آقایان همچنان از گفت‌وگو با من خودداری کنند، بدیهی است که ستاد مجبور به معرفی یک مرد می‌شود.»

صدا و سیما چه خوب شده است!

واکنش تند دکتر معین و نامه به معاون سیاسی صداوسیما

ین اقدام مسئولان وقت صدا و سیما واکنش تند دکتر معین را نیز برانگیخت. ایشان نیز فردای همان روز (دوشنبه ۹ خرداد ۸۴) این اقدام صدا و سیما را توهین‌آمیز خواند و گفت: «تصمیم صدا و سیما را که ظاهرا مبتنی بر خواست سایر شرکت‌کنندگان در برنامه‌ی خبری ۲۲ و ۳۰ بود به‌خوبی نشان می‌دهد که متاسفانه در جامعه‌ی امروز ایران زنان با چه موانع پیدا و پنهانی برای حضور اجتماعی و مشارکت سیاسی واقعی روبه‌رو هستند… این‌که خانم دکتر کولایی، سخن‌گوی ستاد انتخاباتی من، تنها به دلیل زن بودن از شرکت در یک برنامه‌ی تلویزیونی باز می‌ماند، مصداق بارز تبعیض علیه زنان و نشان‌دهنده‌ی این است که حتی وقتی موانع قانونی برای حضور زنان وجود ندارد، با دلیل‌تراشی‌های ناموجه و سلیقه‌ای، عملا علیه زنان تبعیض اعمال می‌شود… این مسئله که نمونه‌ی کوچکی از تبعیض‌هایی است که هر روز زنان ایرانی در زندگی خود با آن دست‌به‌گریبان‌اند، نشان می‌دهد که من به عنوان کاندیدایی که معتقد به رفع کلیه‌ی اشکال تبیض علیه زنان هستم، تا چه میزان باید برای حل این مسئله‌ی مهم فرهنگی و مدیریتی تلاش کنم. همان‌طور که گفتم این تبعیض بیش از قانون در بینش‌ها و رفتارهای اجتماعی وجود دارد… آقایانی که آمادگی ندارند با یک خانم فرهیخته و استاد دانشگاه در یک میزگرد تلویزیونی حضور پیدا کنند معلوم است که در دولت آینده‌ی خود تا چه حد حضور زنان را در عرصههای مختلف تصمیم‌گیری و اجرایی جامعه تحمل خواهند کرد…» (اقبال ۱۰ خرداد ۸۴)

در عین حال علی شکوری‌راد رئیس ستاد انتخاباتی معین نیز نامه‌ی شکایت‌آمیزی خطاب به «رحمانی فضلی» معاون سیاسی صدا و سیما نوشت. متن این نامه که روز ۱۰ خرداد ۸۴ در روزنامه‌ی اقبال منتشر شد به این شرح بود:

همان‌گونه که مطلعید شبکه‌ی دوم سیمای جمهوری اسلامی از سرکار خانم دکتر الهه کولایی سخن‌گوی جناب آقای دکتر معین نامزد نهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برای شرکت در گفت‌وگوی ویژه خبری خود دعوت به عمل آورد اما یک ساعت قبل از شروع برنامه، مسئول مربوطه با مشارالیها تماس گرفت و با اعلام این نکته که نمایندگان سایر نامزدها مایل به حضور ایشان در برنامه نیستند، دعوت قبلی خود را پس گرفت. ستاد انتخاباتی دکتر معین اعتراض شدید به این اقدام غیراخلاقی و غیرقانونی که به نظر می‌رسد برآمده از نگاهی «مردسالارانه» مبتنی بر «تبعیض و جداسازی جنسیتی» موارد ذیل را مورد تاکید قرار می‌دهد:

۱- انتظار این است قانون بر عملکرد صدا و سیما حاکم باشد نه گرایش‌های کاندیداها. حال آن‌که رفتار صدا و سیما بیانگر آن است که همچنان گرایش به یک نگرش خاص بر رسانه‌ی ملی حاکم است و آن‌چه در زمینه‌ی بی‌طرفی ابراز می‌شود واقعیت ندارد.

۲- چنان‌چه صدا و سیما در اطلاع‌رسانی و اخبار انتخاباتی برای خود شأن مستقل قائل است و طراحی برنامههای مختلف در جهت معرفی درست همه‌ی نامزدهاست، مناسب است آن سازمان رسما اعلام کند نمایندگان کدام کاندیداها مایل به حضور سرکار خانم دکتر الهه کولایی در برنامه‌ی مذکور نبودند. این ستاد توضیحات لازم و عذرخواهی مسئولان آن برنامه را درباره‌ی تصمیم غیرقانونی و غیراخلاقی فوق انتظار دارد.

صدا و سیما تقصیر خود را گردن دیگران انداخته بود!

نکته‌ی جالب‌تر در ماجرای جلوگیری از حضور خانم کولایی در آن میزگرد کذا این بود که نمایندگان کاندیداهای دیگر به محضر انتشار این خبر اعلام کردند که کاملا از این موضوع بی‌اطلاع بوده‌اند. از جمله «مهدی چمران» سخن‌گوی آبادگران که یکی از حاضرین در آن میزگرد بود. او به خبرنگار روزنامه‌ی اقبال (۱۰ خرداد ۸۴) در پاسخ به این‌ پرسش که در خصوص عدم حضور کولایی در این میزگرد میهمانان برنامه تصمیم‌گیرنده بودند یا مسئولین برنامه، به خبرنگار اقبال (۱۰ خرداد ۸۴) گفت: «اصلا این موضوع را با ما در میان نگذاشته‌اند که ما در خصوص آن تصمیم‌گیرنده باشیم یا نباشیم.» این در حالی بود که «مریم بهروزی» عضو ستاد انتخاباتی علی لاریجانی نیز پیش‌تر در این باره اظهار بی‌اطلاعی کرده و به خبرنگار روزنامه‌ی یادشده گفته بود: «از طرف نماینده‌ی ستاد لاریجانی درخواست عدم حضور خانم کولایی مطرح نشده است و بعید به نظر می‌رسد که دیگران حاضر در آن جلسه نیز چنین خواسته‌ای داشته باشند… صدا و سیما بنا بر دلایل خودش از حضور کولایی جلوگیری کرده است.»

نکته‌ی قابل تامل در این ماجرا این بودکه تلاش‌های خبرنگار روزنامه‌ی اقبال برای مصاحبه با مسئولان گفت‌وگوی ویژه‌ی خبری ساعت ۲۲ و ۳۰ در این مورد هرگز به نتیجه نرسید…

۲۵۹۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا