اجتماعی

«فیل‌ها» هم برای یکدیگر اسم می‌گذارند!/عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اگر به نام فیل‌ها فکر کنیم شاید بابر یا دامبو، در ذهن ما شکل گرفته باشند، اگرچه این نام‌ها ممکن است برای انسان‌ها به یاد ماندنی باشند، اما هیچ شباهتی به نام‌هایی که فیل‌ها برای یکدیگر می‌گذارند ندارند. دانشمندان می گویند اگر شما یک فیل باشید، نام شما بیشتر شبیه صدای آهسته و غرش است.

طبق مقاله جدیدی که منتشر شد، محققان دریافتند که فیل‌های ساوانای آفریقایی (Loxodonta africana) صداهای مخصوصی برای افراد گروه‌های اجتماعی خود ایجاد کرده‌اند و کسانی که این صداها را دریافت‌ کرده‌اند بر این اساس پاسخ دادند. به طور خلاصه، به نظر می‌رسد که فیل‌ها برای یکدیگر نام دارند.

«فیل‌ها» هم برای یکدیگر اسم می‌گذارند!/عکس

این ویژگی باعث می‌شود که آنها اولین حیوانات غیر انسانی باشند که به گونه‌ای با یکدیگر صحبت می‌کنند که مانند دلفین ها و طوطی ها از تماس گیرنده تقلید نمی‌کند. در حالی که سایر حیوانات به منظور شناسایی اشیاء به عنوان شکارچی یا غذا، آنچه را که به عنوان «تماس های ارجاعی» شناخته می‌شود تولید می‌کنند، اعتقاد بر این است که این تماس‌ها غریزی است و نیازی به یادگیری اجتماعی ندارد.

در مطالعه جدید، این تیم 527 تماس فیل را در اکوسیستم بزرگ سامبورو در شمال کنیا و 98 تماس را در پارک ملی آمبوسلی در جنوب کنیا ثبت کرد. سپس محققان با تشخیص اینکه کدام یک از اعضای گروه‌های فیل ماده و فرزندانشان در زمان هر صدا از گله جدا شده‌اند یا هنگام برقراری تماس به آن‌ها نزدیک می‌شوند، صدای غرش‌های مخصوص 119 فیل را شناسایی کردند.

محققان با استفاده از یک مدل کامپیوتری، گیرنده های 20.3 درصد از 625 تماس ضبط شده را به درستی شناسایی کردند. این یک گام رو به جلو در درک نحوه ارتباط این حیوانات بسیار باهوش است. به گفته یک زیست‌شناس فیل، در میان غرش‌ها، یک غرش تماسی وجود دارد، یک غرش ضد شکارچی وجود دارد، یک صدای خوشامدگویی وجود دارد. اگر به طیف نگار نگاه کنید، همه آنها تقریباً یکسان یا دقیقاً یکسان به نظر می‌رسند. به همین دلیل است که هوش مصنوعی هیجان‌انگیز بوده است. زیرا به آن‌ها این امکان را می‌دهد که بفهمند فیل‌ها واقعا به چهکاری مشغول هستند.

«فیل‌ها» هم برای یکدیگر اسم می‌گذارند!/عکس

همانطور که مشخص شد، تماس‌ها صداهای عمومی نبودند که برای مثال، فیل‌ها یا مادران جوان‌تر را هدف قرار می‌دادند. آنها برای گیرنده متمایز بودند. حتی تماس‌های تماس‌گیرنده‌های مختلف با یک گیرنده مشابه بود، اگرچه این الگو نسبت به یک تماس گیرنده و گیرنده کمتر آشکار بود. نویسندگان در این مطالعه نوشتند که این ممکن است به این دلیل باشد که آن‌ها چندین پیام را به طور همزمان رمزگذاری می‌کنند، بنابراین مدل کامپیوتری ممکن است قادر به انتخاب نام استفاده شده در هر تماس نباشد.

به گفته محققان این فقط پیچیدگی آنچه را که در حال وقوع است برجسته می‌کند و ما به اندازه کافی مهارت نداریم که این اندازه‌گیری‌ها چگونه باید باشد تا بفهمیم چه اتفاقی دارد می‌افتد. آن‌ها همچنین دریافتند که فیل‌ها نسبت به تماس‌هایی که با فیل‌های دیگر خطاب می‌شود، در برابر تماس‌هایی که خطاب به آن‌ها بوده است قوی‌تر، پاسخ می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

  • «گرگ خاکستری» حیوانی که پس از 100 سال به شهر بازگشته است/عکس

  • کرم کوچک بی‌آزار تبدیل به مار افعی شد/ تغییر در یک چشم به هم زدن/ عکس

ارزش واقعی این مقاله این است که نشان می‌دهد که چگونه فیل‌ها در یک منظره بزرگ در حال حرکت هستند و می‌توانند با افراد خاصی در تماس باشند. این به نسل آنها اجازه می‌دهد تا خیلی بیشتر گسترش یابند و همچنان آشنایی بسیار نزدیکی روی افراد داشته باشند، نه فقط گروه، که بسیار مسئله را پیچیده می‌کند.

منبع: livescience

227323

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا