فرهنگی و هنری

ماجرای انطاکیه در هنگام ظهور و تعامل مهدی(عج) با یهودیان

به گزارش «مبلغ»- در مدارک اهل‌سنت می‌خوانیم که پیامبر رحمت صلی‌الله‌علیه‌وآله فرموده است:

مهدی علیه‌السلام تابوت سکینه‌ (موسی علیه‌السلام) را از دریاچه طبریه ( در فلسطین) خارج می‌کند و آنرا پیشاپیش خود به سوی بیت المقدس می‌برد، پس هنگامی که یهود آنرا می‌بینند، مسلمان می‌شوند.

فقط و فقط به این دلیل مهدی نامیده شده که هدایت می‌کند افراد را به اسفاری که از تورات و از کوهی در شام ( آنطاکیه ) آنرا استخراج می‌کند، و با آن یهودیان را دعوت می‌کند، پس به واسطه‌ی این کتب آسمانی جمع زیادی مسلمان می‌شوند.

تحقیقا مهدی تابوت آرامش را از غاری در انطاکیه استخراج می‌کند، و از کوهی در شام اسفار تورات را خارج می‌کند، سپس با آن برای یهودیان محاجات و استدلال می‌کند، پس جمعیت زیادی از آنان مسلمان می‌شوند.

نقل نعیم بن حماد فی کتاب "الفتن" عن سلیمان بن عیسی قال: جاء الینا أن المهدی یستخرج تابوت السکینة من بحیرة طبریة، فتحمل و توضع بین یدیه ببیت المقدس، فاذا نظرت الیه الیهود أسلمت.

ماجرای انطاکیه در هنگام ظهور و تعامل مهدی(عج) با یهودیان

و یضیف السید الصدر قائلا:

و جاء فی الباب الثالث من نفس الکتاب : ورد فی بعض الروایات: انما سمی المهدی لانه یهدی الی أسفار من أسفار التوراة یستخرجها من جبال الشام، یدعو الیها الیهود، فیسلم علی تلک الکتب جماعة کثیرة".

و فی أسعاف الراغبین بتفاوت یسیر: أن المهدی یستخرج تابوت السکینة من غار أنطاکیة، و أسفار التوراة من جبل بالشام، فیحاج بها الیهود، فیسلم کثیر منهم. ( عقد الدرر صص ۱۰۷ و ۱۰۸)

در منابع شیعه نیز این روایات را امام_محمد_باقر علیه‌السلام روایت کرده است:

تحقیقا مهدی تابوت آرامش را از غاری در انطاکیه استخراج می‌کند، و از کوهی در شام اسفاری از تورات را خارج می‌کند، سپس با آن محاجات و استدلال برای یهودیان می‌کند، پس جمعیت زیادی از یهودیان مسلمان می‌شوند.

امام محمدالباقر علیه‌السلام فرموده است:
إنّ المهدیّ یستخرج تابوت السکینة من غار أنطاکیة، و أسفار التوراة من جبلٍ بالشام، یُحاجُّ به الیهود، فیُسلم کثیرٌ منهم. (الزام الناصب ص۵۵_ بشارةالإسلام ۲۴۲.)

علاوه بر این اماممحمّدباقر علیه‌السلام تعامل حضرت با سایر اهل‌کتاب را نیز چنین بیان می‌کنند:

همانا فقط و فقط مهدی برای این مهدی نامیده شده است، زیرا به امری مخفی هدایت می کند.
وتورات و سایر کُتُب آسمانی خدای عزیز و جلیل را از غاری در أنطاکیه بیرون می‌آورد و برای اهل تورات به تورات و برای اهل انجیل با انجیل و برای اهل زبور با زبور و برای اهل قرآن با قرآن حکم می‌کند .

و إنّما سمّی المهدیّ مهدیّاً لأنّه یُهدی إلی أمر خفیّ و یستخرج التّوراة و سائر کتب اللّه عزّ و جلٌ من غار بأنطاکیة، و یحکم بین أهل التوراة بالتّوراة و بین أهل الأنجیل بالإنجیل، و بین أهل الزّبور بالزّبور، و بین أهل القرآن بالقرآن./ غیبت نعمانی باب ۱۳ ص۳۸۲

امام پنجم و عزیز ما حضرت محمّد باقر علیه‌السلام دلیل عمده‌ی پیوستن اهل‌کتاب و به خصوص یهودیان به جنبش امام‌زمان علیه‌السلام را هبوط عیسی بنمریم علیهما السلام دانسته اند.

امام محمد باقر علیه السلام (در باره این آیه: «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ اَلْکِتٰاب ِإِلاّٰ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ یَوْمَ اَلْقِیٰامَةِ یَکُونُ عَلَیْهِمْ شَهِیداً»./ النساء، ۱۵۹
و هیچ اهل کتابی نیست، مگر آن که قبل از مرگش به او ( عیسی ) ایمان آورده، و در روز قیامت او بر آنان شاهد و گواه خواهد بود./ سوره نساء، آیه ۱۵۹:

تحقیقا عیسی (علیه السلام) قبل از روز قیامت به دنیا نازل شده و فرود آید، پس هیچ اهل مذهب یهودیت و غیر آن باقی نمی ماند، مگر اینکه قبل از مرگ شان به او ایمان می‌آورند، و عیسی پشت مهدی (عجل اللّه فرجه) نماز بپا دارد./

إنّ عیسی ینزل قبل یوم القیامة إلی الدّنیا فلا یبقی أهل ملّة یهودیّ و لا غیره إلّا آمن به قبل موته، و یصلّی خلف المهدی./ تفسیر قمی ج۱ ص۱۵۸_ تفسیر برهان ج۱ ص۴۲۷

منبع: کانال شخصی مسعود شفیعی کیا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا