علمی

مهمان‌های روسی تازه نفس نیروی هوایی!/عکس

سردار سیدمهدی فرحی جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفتگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی Mi-28، جنگنده Su-35 و هواپیمای آموزشی Yak-130 به سازمان رزم نیروهای مسلح خبر داد.

وی با اعلام این خبر گفت: در حوزه هوایی، ورود هواپیمای آموزشی یاک130، جنگنده سوخو35 و بالگرد میل28 به کشور قطعی شده است و فرآیند آن در حال انجام است. بالگرد Mi-28 یا همان شکارچی شب، بالگرد بسیار خوبی است اما از نظر تسلیحاتی در کل بالگردهای روسی وضعیت خوبی ندارند. اصلی‌ترین سلاح بالگردهای تهاجمی روسیه یعنی Ka-52 و Mi-28 موشک هدایت لیزری ویخر است که به بارها در جنگ اوکراین آن را دیده‌اید.

مهمان‌های روسی تازه نفس نیروی هوایی!/عکس

یکی از ریسک‌های همیشگی استفاده از موشک‌های هدایت لیزری در بالگردهای روسی جهت درگیری در خط مقدم اوکراین، نیاز به حرکت به سمت هدف بود، یعنی از آنجایی که موشک باید تا آخرین لحظه توسط بالگرد هدایت شود بالگرد یا باید بعد از شلیک به سمت منطقه هدف پرواز کند(و نمی‌تواند کاملا دور بزند) یا اینکه در همان نقطه از شلیک هاورینگ کند که در هردوی حالت‌ها خطر سرنگونی بالا است، در مورد اول چرا که بالگرد در حال نزدیک شدن به نیروهای دشمن است و ممکن است مورد اصابت دوشپرتاب قرار گیرد و در مورد دوم بالگرد که در هوا ثابت ایستاده ممکن است حتی به وسیله موشک ضدزره هم مورد اصابت قرار گیرد.

مهمان‌های روسی تازه نفس نیروی هوایی!/عکس

برای رفع این مشکل روسیه از موشک LMUR که دارای جست‌وجوگر فروسرخ است در بالگردهای میل 28 نیز استفاده کرد و نتایج خوبی هم گرفت، اما این موشک در تعداد بالا استفاده نمی‌شود و هرازگاهی سرکله آن پیدا می‌شود.

باید امیدوار بود که در بخش بالگردی به علت وجود ظرفیت بالای انواع مهمات هوشمند ساخت ایران از جمله موشک شفق، الماس، قائم 114 و… همکاری‌های لازم جهت ادغام این تسلیحات با بالگردهای روسی صورت گیرد و این موارد در قرارداد با طرف روسی ذکر شده باشد.

بیشتر بخوانید:

  • افشای جزئیاتی جالب از جنگنده‌های نسل ششم روسیه!

  • پهپاد مسلح ترکیه در یک قدمی میدان جنگ!/ عکس

همچنین این قضیه برای ادغام تسلیحات ایرانی برروی جنگنده‌های روسی نیز قابل توجه است، ایران شاید مانند روس‌ها در زمینه مهمات هوابه‌هوا تجربه و تنوعی برای ارائه نداشته باشد اما در زمینه مهمات هوابه‌زمین هوشمند حرف‌هایی برای گفتن داریم.

227323

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا