علمی

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

امیرمسعود عابدین: علاوه بر تمام تجملات و راحتی، مدلهای اسپرت لکسوس می‌توانند لذت رانندگی را نیز به ارمغان بیاورند. لکسوس ممکن است بازوی لوکس یک خودروساز بزرگ‌تر باشد، اما این برند به‌طور خاصی خودش را توسعه داده است.

ریشه لکسوس

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

لکسوس در سال ۱۹۸۹ تأسیس شد. با این باور که نام تویوتا نمی‌تواند تصویر لوکسی را در ایالات متحده ایجاد کند (همانطور که تویوتا کرسیدا با فروش کند خود نشان داد)، این شرکت یک نام تجاری جدید را برای تصرف بزرگترین بازار خودروهای لوکس در آن زمان راه اندازی کرد. حتی قبل از آن، مهندسانی اعزام شده بودند تا ارزیابی کنند که آمریکایی‌ها از یک خودروی لوکس چه می‌خواهند و چگونه چنین خودرویی در زندگی افراد مرفه که قصد خرید آن را دارند، جا می‌گیرد.

اولین لکسوس

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

نام تجاری لکسوس با مدل پرفروش LS۴۰۰ راه‌اندازی شد که با آن تبلیغ معروف برای اثبات کارآمدی سیستم تعلیق خود، مشهور شد. تحقیقات بازار تویوتا نتیجه داد و لکسس تا سال ۱۹۹۱ تبدیل به پرفروش‌ترین خودروی لوکس در ایالات متحده شد. در حالی که آلمانی‌ها حتی برای ساده‌ترین مشکلات، راه‌حلهای پیچیده را به کار می‌گرفتند، لکسوس با راه‌حلهای ساده و منطقی نیازهای خود را برآورده می‌کرد. رویکرد لکسوس به تجمل به این معنی است که حتی سه دهه بعد، LS۴۰۰ خودرویی قابل توجه برای افراد باشد. لکسوس در ادامه، ES۲۵۰ از نسل V۲۰ تویوتا کمری را کنار LS۴۰۰ قرار داد و موفقیت دیگری را کسب کرد.

توسعه از دهه ۹۰ میلادی

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

موفقیت سریع LS۴۰۰ و ES۲۵۰ باعث گسترش نام تجاری لکسوس شد. کوپه SC، اولین محصول جدید این شرکت بود؛ یک گرندتورر بی‌سروصدا که مربوط به تویوتا سوپرای فوق‌العاده‌ای بود که در سال ۱۹۹۲ معرفی شد و می‌توانست یک موتور ۲JZ غیر توربو یا ۱UZ V-۸ داشته باشد. در سال ۱۹۹۴ لکسوس GS معرفی شد؛ یک سدان با محور عقب محرک و طراحی شیک توسط جیوجیاروی معروف. لندکروزر خودروی بعدی بود که به عنوان لکسوس LX در سال ۱۹۹۶ به بازارها آمد.

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

بیشتر بخوانید:

رقیب چینی مرسدس بنز میباخ از راه رسید! /عکس

نشستن پشت فرمان یک خودروی ۴ میلیون دلاری چه حسی دارد؟ /عکس

ورود به دهه ۲۰۰۰

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

در اواخر دهه ۱۹۹۰، با رشد اقتصاد حباب‌دار ژاپن و تشدید رقابت‌ها، فروش این شرکت کاهش یافت؛ اما با اتمام قرن، فروش لکسوس به زودی دو برابر و سپس سه برابر شد. مدلهایی که به این موفقیت مستمر کمک کردند، شامل دو شاسی‌بلند برای استفاده از شور و شوق فزاینده کراس اوورها و یک سدان کامپکت به عنوان رقیبی برای بی ام و سری ۳ بودند. SUV ها به سرعت به شهرت رسیدند و مدل RX تا به امروز پرفروش‌ترین SUV این شرکت است. سری IS در مقایسه با سدان‌های کامپکت‌ بی ام و، ظاهری شیک‌تر و تجربه‌ای راحت‌تر داشت.

لغزش اواخر دهه ۲۰۰۰

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

تا سال ۲۰۱۱، فروش به پایین‌ترین حد خود رسید و لکسس در نهایت به حیات مدل SC پایان داد. LFA در سال ۲۰۱۲ وارد میادین شد که به خوبی هر ابرخودروی دیگری به نظر می‌رسید و صدایی حتی بهتر از آن داشت.

احیای دوباره در دهه ۲۰۱۰

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

در حالی که تولید تقریباً غیرمعمول و پیچیده LFA برای اثبات تسلط تویوتا در ساخت و مهندسی مفید بود، اما لکسوس با استفاده از فناوری هیبریدی تویوتا، دستیابی به راحتی را دوچندان کرد. طیف وسیعی از گزینههای هیبریدی مدلهای لکسوس، از جمله چند مدل کامپکت جدید مانند CT و HS معرفی شدند، اگرچه این گزینههای جدید مانند نسخههای هیبریدی LS و دیگر مدلهای لکسس موفق نبودند. فروش دوباره به شدت افزایش یافت و بالاترین قیمت‌های قبلی را دنبال کرد.

ورود به عرصه خودروهای برقی

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

حتی یک غول سنتی مانند تویوتا، به رشد قابل توجه وسایل نقلیه برقی پی برده است و برند لوکس آن یعنی لکسوس هم چندین خودروی کاملاً الکتریکی را معرفی کرده است. یکی از آنها، کانسپت اسپرت الکتریکی است که قصد دارد جانشین LFA باشد. این یک چالش واقعی با توجه به زوزه افسانه‌ای LFA با موتور احتراقی است، اگرچه عملکرد قدرتمندتر با کمک موتورهای الکتریکی باید آسان باشد.

مالکیت تویوتا

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

پس چه کسی لکسوس را می‌سازد؟ لکسس بخشی از تویوتا است (در کنار سایر برندهای زیرمجموعه آن مانند دایهاتسو)، و تا همین اواخر، برند لکسوس در بازار ژاپن استفاده نمی‌شد! (به عنوان مثال، لکسوس LS۴۰۰ در ژاپن با نام تویوتا سلسیور شناخته می‌شد.) درست مانند آکورا و اینفینیتی، لکسس نیز زمانی تأسیس شد که خودروسازان ژاپنی در دهه ۱۹۸۰ با محدودیت‌های واردات مواجه شدند. آکورای هوندا و اینفینیتی نیسان موفق بودند، اما هیچکدام به پیشرفتی که لکسوس تویوتا دارد، نرسیدند.

چه کسی موتورهای لکسس را می‌سازد؟

چه کسی اولین لکسوس را ساخت؟ / عکس

تویوتا موتورهای لکسوس را می‌سازد و به آن‌ها قابلیت اطمینان و طول عمری که در پیشرانههای خودش وجود دارد را می‌بخشد. در بیشتر تاریخ این برند، مدلهای لکسوس از موتورهای قوی V-۶ و I-۶ استفاده می‌کردند که سری UZ V-۸ در صدر خط تولید قرار می‌گرفت. این روزها، پیشرانههای چهار سیلندر خطی کوچک‌ رایج‌تر شده‌اند و حتی مدل پرچم‌دار LS هم اکنون از یک موتور تویین‌توربو V-۶ استفاده می‌کند. مدلهای هیبریدی لکسس بیش از یک دهه است که وجود دارند، اگرچه کارایی آنها اغلب کمتر از عملکرد آنها، چشمگیر است. اولین لکسس تمام الکتریکی، یعنی RZ، در حال حاضر به فروش می‌رسد و مدلهای برقی بیشتری نیز در راه است.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در خبرآنلاین مراجعه کنید.

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا