سیاسی

چین وآمریکا با هم توافق کردند

وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد،‌ واشنگتن و پکن بر سر تشکیل کارگروه‌های اقتصادی و مالی دو کشور که با برگزاری منظم نشست‌ها به مذاکرات درباره سیاست‌ها و تبادل اطلاعات خواهند پرداخت توافق کردند.

به نوشته روزنامه «نیویورک تایمز»،‌ این اعلامیه در حالی منتشر شده که در فصل تابستان امسال سه عضو ارشد کابینه دولت « جو بایدن »، رئیس جمهور آمریکا با هدف کاستن از تنش‌ها بر سر مسائل اقتصادی و ژئوپلتیکی با پکن که در طول سال‌های اخیر تشدید شدند، به چین سفر کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد، این کارگروه‌های جدید «مجاری سازمان یافته مداوم برای بحث‌های صریح و اساسی» ایجاد خواهند کرد.

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، در چارچوب این مکانیزم جدید ارتباط اقتصادی و مالی، نمایندگان عضو کارگروه‌های آمریکایی به «جنت یلن»، وزیر خزانه داری آمریکا که در ماه ژوئیه به پکن سفر کرد گزارش خواهند داد و نمایندگان عضو کارگروه ‌های چین نیز که متعلق به وزارت دارایی و بانک خلق چین هستند به «هی لیفنگ»، معاون نخست وزیر چین درباره مذاکراتشان گزارش خواهند داد.

وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه ای گفت:‌ «این کار گروه‌ها به عنوان مجامعی مهم به منظور منتقل کردن علایق و نگرانی‌های آمریکا، حمایت از رقابت اقتصادی سالم بین دو کشور همراه با زمین بازی هموار برای اصناف و کارگران آمریکا، و پیشبرد همکاری بر سر چالش‌های جهان ایفای نقش خواهند کرد.»

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارت دارایی چین به عنوان همتای وزارت خزانه داری آمریکا نمایندگانش را در کارگروه اقتصادی چین-آمریکا شرکت داده و نمایندگان بانک خلق چین نیز در مقام همتای آن نمایندگانش را به کارگروه مالی آمریکا-چین می‌فرستد.

طبق بیانیه وزیر خزانه‌داری آمریکا، دو کارگروه مالی و اقتصادی آمریکا-چین «مرتبا نشست برگزار می‌کنند.»

یلن در جریان سفر ماه ژوئیه به چین به دیدار معاون نخست وزیر و دیگر مقامهای ارشد این کشور با هدف برقراری مجدد روابط در حوزه مسائل مالی و اقتصادی بعد از سالها تیرگی در این روابط رفت.

وزارت دارایی و بانک خلق چین با صدور بیانیه‌هایی تشکیل این کارگروه‌های اقتصادی و مالی را تایید کرده و هدف از تشکیل آنها را تقویت ارتباط وهمکاری در خصوص مسائل مربوط به آنها خواندند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا