سیاسی

افشای دلایل تعلیق مذاکرات سازش توسط عربستان

یونی بن مناخیم روزنامه نگار و تحلیلگر صهیونیست در گفتگو با یک رسانه عبری زبان، فاش کرد، ریاض در گفتگوهای خود سه درخواست را به عنوان پیش شرط سازش با اسرائیل مطرح کرده است که اسرائیل به دلایل خاص به خود با آن مخالفت کرده است.

پایگاه عبری زبان (تی او وی) به نقل از بن مناخیم افزود: در موضوع سازش با عربستان، اسرائیل به دنبال توافق است اما این سازش نباید با هر قیمتی انجام شود، برخی از بندهای مطرح شده توسط طرف سعودی برای اسرائیل بسیار خطرناک است.

به زعم این تحلیل‌گر صهیونیست، عربستان سه شرط اصلی در مذاکرات خود پیش روی ایالات متحده قرار داده است، که عبارتند از: دستیابی به دانش هسته‌ای برای فعالیت‌های غیر نظامی، دریافت تسلیحات پیشرفته از ایالات متحده و امضای توافقنامه همکاری دفاعی با آمریکا و سوم ایجاد یک ساختار نظامی فلسطینی برای دولت فلسطینی که پایتخت آن قدس شرقی باشد.

بن مناخیم تاکید کرد، اسرائیل هرگز از چارچوب‌های هسته‌ای خود چشم پوشی نمی‌کند، این یک مسئله حیاتی برای اسرائیل است، چون در غیر این صورت خاورمیانه وارد مسابقه تسلیحات هسته‌ای خواهد شد، در رابطه با امتیاز دادن به فلسطینیان هم اسرائیل مصرانه تاکید می‌کند که تسلیم نخواهد شد.

به اعتقاد بن مناخیم در صورت عدم امضای توافق سازش با عربستان فاجعه‌ای رخ نخواهد داد، به هر شکل این مسئله تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق افتاده است شاید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نمی‌خواهد تا به بایدن هدیه‌ای بدهد و به دنبال آن است که این کار را با رئیس جمهور دیگری به سامان برساند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا